Yozgat’ta Saklı Bir Doğa Harikası: Kazankaya Kanyonu

Gezilecek Yerler Türkiye

Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya kasabası Kazankaya Kanyonu ile önemli bir doğa harikasının barındıran bir kasaba haline gelmiştir. Kazankaya Kanyonu aynı zamanda bu alanda eski bir yerleşim yerinin izlerinin habercisidir.

Kazankaya Kanyonu’nun Doğal Özellikleri

Kazankaya kasabasında başlayan Kanyon girişi ve kanyon uzunluğu 10 kilometreyi bulmaktadır. Kazankaya Kanyonunun güneyinde yer alan Alan dağları 1363 metre yüksekliğine sahiptir ve batısında Malbelen tepesi bulunmaktadır.

Kazankaya Kanyonu'nun içinde Çekerek Irmağı geçer.
Kazankaya Kanyonu’nun içinde Çekerek Irmağı geçer.

Tarihin Gizli Kalıntıları Kazankaya Kanyonu’nda

Kazankaya Kanyonu içerisinden, Yeşil ırmağın bir kolu olan Çekerek Irmağı akmaktadır. Irmağın geçtiği vadinin her iki tarafında yükselmiş olan kayalar üzerinde duvar kalıntıları, hatıl oyukları ve merdiven basamakları, Tanrıça Kibele kabartması göze çarpmaktadır. Bir niş içinde, kabartma biçiminde inşa edilmiş olan devasa boyuttaki ve 3,16 metre yüksekliğindeki Tanrıça Kibele kabartması Çekerek Irmağı’nın diğer tarafındaki kayalar üzerinde yükselen kaleye nazırdır.

Kazankaya kanyonu dar geçitlere sahiptir.
Kazankaya Kanyonu dar geçitlere sahiptir.

Kazankaya kasabasının güneydoğusundaki tabanı kayalık olan ve güneybatısından giden ırmağa sarp kayalar biçiminde inen tepenin ismi ise Sarıbaba tepesidir . Bu tepe ve kayalıklar üzerinde milattan önce var olduğu tahmin edilen yerleşim yerinin izleri yer almaktadır .

Kazankaya kasabasının doğusundaki Karagözlük tepe denilen mevkiinin güneyinde sırtlar biçiminde tarlalar vardır. Buraya Güllük adı verilmektedir. Jeolojik ve arkeolojik araştırmacılar Güllük alanında Hitit mezarlığı tespit etmiştir.

Spor ve Doğa Yürüyüşü İçin Kazankaya Kanyonu

Kazankaya Kanyonu vadisi içerisinde insanlar turistik amaçla gezinti yapmakta, patikada spor yürüyüşleri ve butik piknik alanları olarak kullanmaktadır. Ayrıca Alan dağlarında yaz mevsiminde yamaç paraşütü etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Kazankaya Kanyonu'nda serin sular
Kazankaya Kanyonu’nda serin sular

Kazankaya Kanyonu’na ulaşmak isteyen ziyaretçiler kanyona 2 kilometre kala araçlarını park etmek ve yürümek durumundadır. Kanyonun içerisine uzanan yollar, araçların ve hatta bisikletlerin giremeyeceği kadar taşlık ve patika özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile Kazankaya Kanyonu aslında doğa sporları ve kır gezisi için biçilmiş bir kaftan niteliğindedir.

Kanyonun bazı noktalarından bakıldığında Çekerek Irmağının eşsiz güzelliğini izlemek ve tertemiz doğa oksijenini solumak eşine az rastlanır bir doğa keyfi yaşatmaktadır.

Kazankaya Kanyonu Ulaşım

Kazankaya Kanyonu, Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya kasabası sınırlarında yer almaktadır. Çekerek Alaca karayolunun 4. kilometresinin kuzeybatısında bulunan Aydıncık ilçesine ise 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Bir cevap yazın