Yedi Kuğular Kuş Cenneti: Yedikır Baraj Gölü

Gezilecek Yerler Türkiye

Yedikır Baraj Gölü Yedi Kuğular Kuş Cenneti olarak da isimlendirilmektedir.

Yedikır Baraj Gölü yaban hayatı koruma sahası içerisinde 900 hektarlık bir alana sahiptir.

Yaban hayatı koruma sahasının arkalarını Yedikır Baraj Gölü oluşturur. Geriye kalan 300 metrekarelik kısım ise içerisinde sosyal tesisler ve piknik alanlarının bulunduğum sazlık ve ağaçlık alandır.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti Özellikleri

1985 yılında inşası tamamlanan Yedikır Baraj Gölü’nün kısa bir süre içerisinde pek çok kuş türünün konaklama alanı haline gelmesi ile Yedikır Baraj Gölü, 1989 yılında yaban hayatını koruma sahası ve sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Göl bünyesinde barındırdığı kuşlar ve yaban hayvanları açısından oldukça zengin bir bitki ve hayvan varlığına sahiptir. Bu açıdan Türkiye’nin önemli kuş alanı statüsüne sahip olan yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Otoriteler tarafından burada yüzden fazla kuş türünün yaşadığı tespit edilmiştir.

Yedi Kuğular Kuş Cennetinde gözlemlenebilen kuşların bazıları bahri, karabatak, gri balıkçıl, büyük balıkçıl, küçük balıkçıl, sakarca, boz kaz, boz ördek, çamurcun, yeşilbaş, kılkuyruk, elmabaş, pascal, büyük tarakdiş, sakarmeke, kervan çulluğu, büyük karabaş, martı, karabaş martı ve turna olmakla birlikte daha birçok kuş türünü burada yaşamını sürdürmektedir.

Baraj gölünün etrafı bütün doğal güzelliği korunarak, Gazi Sosyal Tesisleri de içinde barındıracak şekilde gezi ve piknik alanı şeklinde düzenlenmiştir.

Bahar ve yaz ayları süresince yaşayanların Amasya’da ziyaret amacı ile bulunanların uğrak yeri haline gelmiştir.

Yedikır Baraj Gölü, etrafında bulunan yürüyüş parkurları, basketbol ve tenis kortu gibi spor yapma seçenekleri ve piknik alanları ile bir flora ve hayvan varlığı alanıdır.

Yedikır Baraj Gölü’nde ayrıca amatör olta balıkçılığı da yapılmaktadır.

SULAR ÇEKİLİNCE ADAYA YOL AÇILDI

Yedikır Baraj Gölü Ulaşım

Amasya il merkezine 35 kilometre mesafede bulunan Yedikır Baraj Gölü, Suluova ilçesine 8 kilometre, Merzifon’a ise 12 kilometre mesafededir.

Her iki yerleşim merkezinden baraj gölüne özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Amasya’da doğa turizmi açısından görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Bir cevap yazın