Türk Tarihinin En Uzun Saat Kulesi… Adana Büyük Saat Kulesi

adana büyük saat kulesi

Gezilecek Yerler Türkiye

Adana Büyük Saat Kulesinin Tarihi Önemi

Büyük Saat Kulesi Adana’nın Seyhan ilçesi merkezinde bulunan Ali Müfit Caddesi üzerinde inşa edilmiştir. Vali Ziya Paşa tarafından 1881 yılında inşaatına başlanmış,  Vali Abidin Paşa tarafından 1882 yılında bitirmiştir.

Adana Büyük Saat Kulesinin Mimari Özellikleri

Adana Büyük Saat Kulesi 32 metre uzunluğunda, kesme taştan yapılarak kule prizma şeklinde inşa ettirilmiştir. Duvarları tuğladan inşa edilen Adana Büyük Saat Kulesi’nin temel derinliğinin 35 metreye vardığı söylenmektedir. Dikdörtgen şeklindeki taş tuğlalardan örülmüş olan Büyük Saat Kulesi Ceyhan’da halen aktif olarak hizmet vermektedir.

Adana Büyük Saat Kulesi yakından
Adana Büyük Saat Kulesi yakından

Osmanlı Devleti’nde şehir merkezlerine yaptırılması bir gelenek olan saat kuleleri arasında en uzun olan Adana Büyük Saat Kulesi’dir. Bu kuleden sonra Dolmabahçe Saat Kulesi gelmektedir.

Dikdörtgen biçimindeki küçük taş tuğlalarla örülmüş ve bu bakımından yapımı oldukça uzun ve zahmetli olmuştur. Tamamlandıktan uzun bir süre sonra Almanya’dan buraya özel olarak imal edilen saat makinesi geçirilerek monte edilmiştir.

Adana Büyük Saat Kulesi 1998 yılında yaşanan Adana depreminde bile ayakta kalmayı başarabilmiş en sağlam saat kulelerinden biridir.

Adana Büyük Saat Kulesi gündüz
Adana Büyük Saat Kulesi gündüz

Adana Büyük Saat Kulesinin Adresi

Adana saat kulesi ulu cami mahallesi 25005. Sokak’ta bulunmakta olup şehir içi her türlü dolmuş, belediye ve halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Kültür ve tarih turizminin önemli yapıtlarından biri olan Adana Büyük Saat Kulesi görülmeye değer bir kültürel mirastır.

Bir cevap yazın