Şahmeran Efsanesinin Kalbi Adana Yılan Kalesi…

yılankalesi Şahmeran Efsanesinin mekanı

Gezilecek Yerler Türkiye

Yılan Kalesinin Tarihi Önemi

Adana ile Antakya arasındaki Toros Dağlarından aşılarak gidilen ve Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Yılan Kalesi, Ortaçağda Çukurova’nın Haçlı işgali dönemindeki Bizanslılar tarafından inşa ettirilmiştir.

Yılan Kalesi eski adı ile Govara (Kovara)  olarak anılmakta ve Şahmaran efsanesinin gerçekleştiği mekân olarak kabul edilmektedir. Ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi 17. asırda burayı eserinde Şahmeran Kalesi adı ile yazmıştır. Kale daha sonra Yılankale adını alarak günümüze bu isimle ulaşmıştır.

Yılan Kalesi’nin Mimari özellikleri

Yılan Kalesi Anavarza, Tumlu ve Kozan kaleleri gibi ova üzerinde bulunan diğer kaleleri de görüş alanı içerisinde bulunduran 8 yuvarlak burca sahip bir kaledir. Yılan Kalesi’nin güneyindeki nizamiye kapısından başlayarak taş basamaklı merdivenlerle terasa ulaşılmaktadır.

Kale içerisinde kilise ve kilise sarnıcı bulunmaktadır. Kale garnizonu kalenin en üst bölümünde yer almakta olup sarp kayalar üzerine inşa ettirilmiş olan Yılan kalesi sanat çevreleri tarafından önemli bir değere sahiptir.

Yılan Kalesi zekice tasarlanmış bir kaledir. Ürünü İnşa edilen sağlam surları, burçları, kale meydanına ulaşılan üç farklı kapı ve kapıları birbirine bağlan portatif merdivenleri; fethedilmesi zor bir kale olarak dönemin eserlerinden biridir.

Yılan Kalesi üzerinde Bizans, Haçlı ve Ermeni onarımlarına ait duvar kalıntıları tespit edilmiştir. Ermeni  tadilatları pervaz, pencere ve kapılarda göze çarpmaktadır. Ermeni onarımlarına ait yazıtlar yapı üzerinde halen bulunmaktadır.

Adana Yılan Kalesi
Adana Yılan Kalesi

Yılan Kalesinin Adresi

Ceyhan Nehri kıyısında bulunan Yılan Kalesi, Misis’in  kuzey doğusunda konuşlanmıştır. Adana merkezden Ceyhan ilçesine giden ulaşım araçları ile gidilebilir. Yılan Kalesi Adana ve Türkiye kültür turizmi için önemli bir yere sahiptir.

Bir cevap yazın