Küçük Pamukkale Denilen O Yer: Honaz Kaklık Mağarası

kaklık mağarası

Gezilecek Yerler Türkiye

Kaklık Mağarası insanlığın ilk yerleşimlerine dair kanıtlar sunmaktadır. Bu nedenle araştırmacılar bu mağara üzerinde daha fazla çalışma yapmışlar ve dikkatleri bu mağara üzerine yoğunlaşmıştır. Çünkü ilk mağara yerleşimleri, bu mağaralardaki hayatı sürdürme yöntemleri insanlığın, medeniyet adımlarını nasıl kat ettiği hakkında ipuçları vermektedir.

Kaklık Mağarasının diğer bir özelliği de sadece bir barınak olmaktan ziyade seyrine doyulmaz bir güzelliğe sahip olmasıdır. İnsanlar sadece tarihi bilgisi için değil doğal güzelliği için de bu mağarayı ziyaret etmektedir.

Kaklık Mağarası travertenler
Kaklık Mağarası travertenler

Kaklık Mağarasının Doğal Özellikleri

Kaklık mağarasının içinde damlataşı, sarkıt ve dikitler yer almakta, tabanında ise Pamukkale travertenlerine benzer bir merdiven yapısı bulunmaktadır. Bu sebeple buraya Küçük Pamukkale adı verilmektedir. Yine tıpkı Pamukkale’de olduğu gibi mağara tabanından sıcak termal su sızmakta ve bu travertenlerden akmaktadır. Termal suyun cilt hastalıklarında tedavi edici özelliğinin bulunması diğer farklı bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Suyun hastalıklarda tedavi edici özelliği; berrak, renksiz ve kükürtlü olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da Küçük Pamukkale unvanını almasında haklı yerini göstermektedir.

Kaklık Mağarasına iniş
Kaklık Mağarasına iniş

Yöre halkı, belediye ve devlet desteğiyle Kaklık Mağarası etrafına seyir alanları, küçük amfi tiyatro, cafeteryalar, yüzme havuzu, kameriyeler ve butik bir otel de 2002 yılından beri hizmet vermektedir.

Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumunda ve  aktif bir mağara olan “Kaklık Mağarası”nın etrafı; Mesozoik kireçtaşları, Eeosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, marn ve kalkerler ile Kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan oluşmuştur.

Kaklık Mağarası travertenleri tamamen doğal bir oluşumdur.
Kaklık Mağarası travertenleri tamamen doğal bir oluşumdur.

Kaklık Mağarasının doğrudan güneş alan ve sürekli olarak damlayan ya da akan duvarlarında, yoğun bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişmiştir. Gün içerisinde aydınlanmaya bağlı olarak yeşilin birçok tonunu yansıtan bu bitkiler, mağaraya farklı bir güzellik katmıştır.

Kaklık Mağarası Ulaşım

Honaz Kaklık Mağarası Denizli il merkezine 30 km. uzaklıkta ve Denizli-Ankara yolu üzerinde bulunan Honaz ilçesinin Kaklık Mahallesinde yer almaktadır. Adını da bu mahalleden almıştır.

Kaklık Mağarası Doğal Kaynak Suyunun Özellikleri

Kaklık Mağarası travertenlerinden akan kaynak sular
Kaklık Mağarası travertenlerinden akan kaynak sular

Kaklık Mağarasının içinden ve yakınında yüzeyden çıkan termal kaynakların hidrojeokimyasal özellikleri şu şekildedir:

Görünüş: Berrak PH 6.85

Renk: Renksiz

Toplam Sertlik: (FS ) 116.9

Koku: Kükürt Kokusu Klorür (mg/lt) 31.6

Tat:  Amonyak yok,

Tortu: Yok

Organik Maddeler için Nifrit: Yok

Sarfedilen Oksijen: (mg/lt) 0.7

Aktif Klor: (mg/lt) yok

Kalsiyum: (mg/lt) 286.17

Magnezyum: (mg/lt) 110.62

Bir cevap yazın