Dünya’nın Ayakta Kalabilen En eski Köprüsü… Adana Taşköprü

Adana Taşköprü dünyanın en eski köprüsüdür.

Gezilecek Yerler Türkiye

Taşköprü’nün Tarihi Önemi

Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taşköprü 385 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından inşa ettirilmiştir. Yüzyıllar boyunca Avrupa ve Asya arasında önemli bir geçiş noktası olan Taşköprü, Abbasi Halifesi Harun Reşit tarafından 766- 809 yılları arasında bazı ilavelerle Adana Kalesi ile birleştirilmiştir. 9 yüzyıl başlarında Harun Reşit’in oğlum ve 7. Abbasi halifesi Memun tarafından. 786- 833 yılları arasında tekrar tadil edilmiştir.

Adana ve Taşköprü kuş bakışı
Adana ve Taşköprü kuş bakışı

Osmanlı dönemine gelindiğinde Padişah III. Ahmet 1713 yılında, Hasanpaşa 1847 yılında ve 1789 yılında ise Adana Valisi Ziya Paşa köprüyü onarmıştır. Osmanlı Dönemi’ndeki bu üç tadilatta neler yapıldığı belgelerle sabittir. Taşköprü’ye ait son onarım ise 1949 yılında gerçekleştirilmiştir.

Taşköprü’nün Mimari Özellikleri

13 metre yüksekliğinde ve 319 metre uzunluğunda olan Taşköprü, ilk yapıldığında 21 kemerden oluşmuş ancak günümüzde bu 21 kemerin 14’ü ayakta kalmıştır. Orta kısımda bulunan büyük kemerde 2 adet aslan kabartması bulunmaktadır. Taşköprü dünyanın günümüzde ayakta kalan ve kullanılan en eski köprüsüdür.

Adana Taşköprü'den bir gece manzarası
Adana Taşköprü’den bir gece manzarası

Taşköprü’nün Adresi

Adana’nın Merkez Yüreğir ilçesindeki Sinan Paşa Mahallesinde bulunan Taşköprü’ye şehir içi ulaşım vasıtaları ile gidilebilmektedir. Merkezde bulunan Adana Valilik binasına yaklaşık 4 kilometre mesafede yer alan Taşköprü, Türkiye kültür turizminin önemli parçalarından biridir.

Bir cevap yazın