Adana’daki Tek Kilise… Bebekli Kilise

Bebekli Kilise

Gezilecek Yerler Türkiye

Bebekli Kilise’nin Tarihi Önemi

Bebekli Kilise Adana merkezindeki Tepebağ’da bulunan ve 1980’li yıllarda St. Paul adına inşa ettirilmiş İtalyan Katolik kilisesi özelliğine sahiptir. Kilise içerisinde Meryem Ana heykeli bulunması ve bu heykelin bebeğe benzemesi sebebiyle buraya Bebekli Kilise denilmiştir.

Bebekli Kilise'nin çatısındaki Meryem Ana heykeli
Bebekli Kilise’nin çatısındaki Meryem Ana heykeli

Meryem Ana heykeli tunçtan yapılmıştır. Bebekli Kilise önü çiçeklerle ancak etrafı düzensiz apartmanlarla çevrilmiş bakımlı ve küçük bir ibadethanedir. Haftanın birkaç günü ziyarete açık olan bebekli kilise Adana’nın merkezindeki aktif olarak çalışan tek kilisedir. Yapısı gayet sağlam olan kilise korunarak günümüze kadar gelmiş ve hala aktif olarak çalışmaktadır.

Bebekli Kilise Mimari Özellikleri

Bebekli Kilise Adana’da camiye çevrilmeden bırakılan tek kilise özelliğini taşımaktadır. Çatıdaki Meryem ana heykeli 2,5 metre büyüklüğündedir. Bebekli Kilise pazartesi çarşamba ve cumartesi günleri 14.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Bebekli Kilise Mahfil
Bebekli Kilise Mahfil

Hristiyanlar tarafından Aziz Pavlus kilisesi adı ile de anılan Bebekli Kilise ilk başta Ermeni Apostolik kilisesi olarak yaptırılmıştır. 1915 yılından sonra Adana’da Ermeni cemaati azalınca Bebekli Kilise; Katolik cemaatine vakfedilmiştir. Bu yönüyle bebekli kilise hem Katoliklere hem de Protestan cemaatine hizmet etmektedir.

Bir cevap yazın