Tarihin Mirası: Herakles Lahdi

herakles lahdi

Gezilecek Yerler Türkiye

Son dönemlerde Türkiye’ye iade edilen tarihi eserler ve yapıtlar arasında en önemlilerinden birisi de Herakles Lahdi’dir.

Herakles Lahdi Nedir?

Herakles Lahdi M.S. 2. asırda Roma dönemine ait eserlerden birisidir.

Yaklaşık 235 santimetre boya 3 ton ağırlığa ve 112 santimetre genişliğe sahip olan lahit, arkeoloji literatüründe Torre Novee adıyla anılmaktadır.

Herakles Efsanesi Nedir?

Yunan mitolojik kaynaklarına göre Herakles, Roma Mitolojik kaynaklarına göre ise Herkül ismiyle bilinen mitolojik bir kahraman; Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene’nin oğludur.

Lahit üzerindeki yazılarda Herakles’in yapmış olduğu işler sırasıyla 12 bölüm halinde anlatılmaktadır.

Her bölümde Herakles’in fizyolojik olarak değişime uğradığı, olgunlaştığı ve yaşlandığı izlenmektedir.

Mitolojik kaynaklardaki efsaneye göre Amphitryo’nun savaşa gitmesi üzerine, onun kılığına girerek Alkmene ile ilişkiye giren Zeus’un, Alkmene’den Herakles isminde bir çocuğu olur.

Alkmene’nin Zeus’tan hamile kalması tanrıça Hera’yı kızdırmıştır.

Hera’ya ve onun tanrısal güçlerine karşı duramayan Herakles, geçirdiği bir cinnet neticesinde ailesini öldürür. Bu cinayetin neticesinde Herakles bir kâhine giderek durumu ona danışır. Kâhinin Herakles’e verdiği görevler 12 iş olarak isimlendirilir.

Herakles Lahdi Nasıl Getirildi?

Herakles Lahdi Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.
Herakles Lahdi Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

neticesinde bakanlık yetkilileri tarafından Cenevre kentinden teslim alınmıştır.

6 Eylül 2018’de Cenevre’den çıkışı sağlanmış fakat İsviçre’de resmî tatil olması sebebiyle İsviçre gümrük deposunda bir süre bekletildikten sonra Cenevre Başkonsolosluğu’nca 13 Eylül 2018’de Zürih’e götürülmüştür.

Lahit Türk Hava Yollarına ait kargo uçağı ile aynı gün içerisinde Atatürk Havalimanı’na indirilmiştir.

Herakles Lahdi’nin 20. yüzyıldaki hikâyesi şöyledir:

Herakles Lahdi, Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti sınırları içinde, 1960’lı yıllarda kaçak kazılar neticesinde bulunup yurt dışına kaçırılmıştır.

Herakles Lahdi’nin İngiltere’de restorasyonu tamamlandıktan sonra, 2010 yılında İsviçre’ye taşınma esnasında Cenevre Serbest Limanı’nda İsviçre Federal Gümrük yetkilileri tarafından yapılan kontrollerde, İsviçre kanunları gereğince el konulmuştur.

Perge Antik Kenti nekropolünde (ölüler şehri) bulunarak kaçırılan ve İsviçre’de olduğu tespit edilen lahdin İsviçre’de olduğu; İsviçre Hükümeti tarafından 2011 yılında Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na haber verilmiştir.

Konunun uzmanlarınca gerekli incelemelerin yapılması sonucunda; lahdin Perge Bölgesi’ne ait olduğu anlaşılmıştır.

Bunun üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından lahdin Perge Antik Kenti’ne getirilmesi iddiasıyla soruşturma başlatılmış ve bu soruşturmaya istinaden Cenevre Başsavcılığı 21 Eylül 2015 tarihinde Herakles Lahdi’nin Türkiye’ye iadesi yönünde karar vermiştir.

Bu karar 2 Mayıs 2016’da Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza Dairesince de onanmış ve iade kararı bir defa daha kesinlik kazanmıştır.

Perge Antik Kenti nekropolüne ait olan ve İsviçre’ye kaçırılan lahit, Roma Dönemi eserlerinden olup Herakles’in 12 işinin tasvir edildiği yazılar ve şekillerle beraber Antalya Medeniyetler Müzesi’ne getirilip ziyarete açılmıştır.

Herakles Lahdi ile beraber Türkiye’den yurtdışına kaçırılan yüzlerce eserden biri daha ait olduğu topraklara getirilmiştir.

Herakles Lahdi Nerede

Asya lahit grupları kategorisinde Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde gerçekleştirilen bir törenle Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından ziyaretçilerine açıldı. Perge Antik Kenti’nin önemli bir parçası olan lahit Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın