Kyoto Protokolü Nedir?

KPSS Güncel Bilgiler

1997 yılında dünyadaki 169 ülkenin katılımı ile Japonya’nın Kyoto şehrinde imzalanan antlaşmadır. Kyoto Protokolü Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesine ilave niteliğinde imzalanan uluslararası bir anlaşma niteliğindedir.

Kyoto Protokolü Ne Zaman Başladı?

Protokol ilk olarak 2005 yılında yürürlüğe girmiştir.

Protokolün 8 yıl sonra yürürlüğe girmesinin en büyük nedeni protokol imzalayan ülkelerin emisyonlarının yeryüzündeki toplam sürüm oranının %50,5’ine ulaşmayı sağlamak olmasıdır. Bu ülkeler salınım oranını azalttıktan sonra anlaşmayı yürürlüğe sokabilmiştir.

Rusya protokole imza atarak protokoldeki ülkelerin bu orana ulaşması sağlanmıştır.

2009 yılına gelindiğinde protokole imza atan ülke sayısı 184’e yükselmiştir.

Kyoto Protokolü’nün Amacı Nedir

Kyoto Protokolü küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında çeşitli tedbir ve önlemler almak amacıyla kurulmuştur.

Protokolün çıkış noktası sera gazlarının küresel ısınmaya sebebiyet vermesi ve bu gazların oranının tüm canlıların yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaşmış bulunmasıdır.

Protokolü imzalayan ülkeler; karbondioksit ve sera etkisine sebep olacak diğer gazların salınımını yahut salınım ticareti yolu ile salınım oranını azaltmayı temin etmişlerdir.

Protokole imza atan ülkelerin ana gayesi atmosfer içinde dolaşımda bulunan sera gazları oranının 1990 yılındaki değerlere geriletilmesidir.

Kyoto Protokolü’nden Hangi Ülkeler Çekilmiştir?

Kyoto Protokolü gelişmiş ülkeleri daha çok bağlayıcı bir anlaşmadır. Protokole haritamızdaki yeşil renkli ülkelerin tamamı katılmıştır. Gelişmiş ülkelerin sanayileşmeye bağlı olarak atmosfere yapmış oldukları sera gazları salınım oranı diğer ülkelere göre daha yüksek olduğu için bu ülkeler daha fazla çekince içerisindedir ve anlaşmaya kimi zaman mesafeli durmaktadırlar.

Bu mesafeli duruşun ilk örneğini ABD ve Kanada göstermiştir. Kyoto protokolünden 2001 yılında ABD, 2011 yılında da Kanada çekildiğini açıklamıştır. Çekilen bu ülkelerin sera gazı salınımı çok fazla olduğu için diğer ülkeler sera gazı salınımını istediği oranı çekme hedefini tutturamamaktadır.

Kyoto Protokolü Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Protokole imza atan bütün ülkeler salınım oranını uluslar arası kamuoyuna bildirmek ve iklim değişikliğine karşı tedbir almakla yükümlüdürler.

Kyoto Protokolü 2016 yılında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı ile yeniden sera gazlarının salınımının düşürülmesinin önüne geçmenin mümkün olduğu düşünülerek 2020 yılına kadar uzatılmıştır.

Bir cevap yazın