2018’de Aramızdan Ayrılanlar

2018'de aramızdan ayrılanlar

KPSS Güncel Bilgiler

Münir Özkul: Tiyatro ve sinema sanatçısı. Öldüğünde 93 yaşındaydı.

Turan Özdemir: Dondurmam Gaymak filminde başrol oyuncusu, 65 yaşında kalp krizi sebebiyle öldü.

Nuray Hafiftaş: Türk Halk Müziği sanatçısı, 54 yaşında kanser hastalığı sebebiyle öldü.

Ercan Yazgan: Tiyatro ve sinema oyuncusu, 72 yaşında tedavi edildiği hastanede öldü.

Harun Kandemir: Tiyatro ve sinema oyuncusu, hayatını kaybettiğinde 35 yaşındaydı.

Nur Subaşı: Yönetmen, seslendirme sanatçısı ve oyuncu, öldüğünde  76 yaşındaydı.

Ercüment Balakoğlu: Dizi, sinema ve seslendirme sanatçısı, 84 yaşında kanser tedavisi gördüğü hastanede hayata gözlerini kapadı.

Süreyya Küçük: Tiyatro ve sinema oyuncusu, göğüs kanseri sebebiyle 57 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Semavi Eyice: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, kültür ve sanat tarihçisi, Türkiye Bilimler Akademisi ödülünün sahibi, vefat ettiğinde 96 yaşındaydı.  İstanbul, Bizans ve Osmanlı tarihine dair 400’ün üzerinde bilimsel makale ve fazla sayıda kitap yazmıştır.

Ülkü Tamer: Gazeteci, şair ve çevirmen, İkinci Yeni şiirinin en bilinen sanatçılarındandır. Hayatını kaybettiğinde 81 yaşındaydı.

Dursun Ali Sarıoğlu: Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, 82 yaşında hayatını kaybettiğinde

Sevda Aydan: Oyuncu, ressam ve opera sanatçısı, hayatını kaybettiğinde 88 yaşındaydı.

Cemal Safi: Şair, söz yazarı, Orhan Gencebay, Zekai Tunca, Selçuk Tekay ve Candan Erçetin gibi birçok ünlü besteci ve sanatçı tarafından 150’nin üzerinde şiiri bestelenmiştir. Hayatını kaybettiğinde 79 yaşındaydı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin: İslam bilim tarihçisi, araştırmacı. Arapça, Almanca, Latince, İbranice, Süryanice dâhil olmak üzere 27 dili iyi derecede bilmekte ve konuşmaktaydı. İnsanlık tarihinden bugüne değin alanında yazılan en kapsamlı eser olan Arap İslam Bilim Tarihi’nin 18. cildini henüz yazmaktaydı. Hayatını kaybettiğinde 94 yaşındaydı.

Aram Gülyüz: Senarist, yönetmen ve yapımcı. 200’e yakın sinema ve dizinin yönetmenliğini üstlenmiş, 87 yaşında hayata gözlerini kapamıştır.

Ferdi Merter: Seslendirme sanatçısı, yönetmen oyuncu ve senarist. Birçok ünlü dizide ve filmde rol almıştır. Hayatını kaybettiğinde 79 yaşındaydı.

Yakup Yavru: Tiyatro ve sinema oyuncusu, 64 yaşında hayata veda etmiştir.

Cemal İnci: Dizi oyuncusu, senarist, yapımcı ve sinema sanatçısıdır. Hayatını kaybettiğinde 85 yaşındaydı.

Ara Güler: Türkiye’de fotoğrafçılığın duayeni, fotoğrafçılık alanında Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden usta sanatçı. 1961 yılında dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak seçilmiştir. Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’nin Türkiye’deki ilk ve tek üyesidir. Türkiye ve dünyadaki birçok tanınmış kişi, Ara Güler’in deklanşörüne poz vermiştir.

Bahaettin Karakoç: Türk edebiyatının Dede Korkut ve Beyaz Kartalı olarak bilinen Kahramanmaraşlı şair. 17 Ekim’de ebedi hayata intikal etmiştir.

Cüneyt Koşal: Ünlü kanuni ve besteci. Türk müziğinin aksakal ismi Cüneyt Koşal vefat ettiğinde 87 yaşındaydı.

Bir cevap yazın