Keşfedilmeyi Bekleyen Bakir Bir Tabiat Parkı… Pozantı Belemedik Yaylası

Belemedik Tabiat Parkı

Gezilecek Yerler Türkiye

Belemedik Yaylası Pozantı’ya 10 kilometre mesafede bulunan bakir bir tabiat parkıdır. Pozantı’dan Anbaş köyüne oradan stabilize yol ile Belemedik Yaylasına ulaşılır. Belemedik Yaylası Adana merkeze 117 kilometre uzaklıktadır. Ancak yayla içerisinden Adana-Ankara tren yolu geçmektedir ve Belemedik’te durmaktadır.

Belemedik Yaylası bir doğa harikasıdır.
Belemedik Yaylası bir doğa harikasıdır.

Doğal Bir Yaşam Alanı Belemedik Yaylası

Yayla buz gibi soğuk akan Çakıt çayının iki tarafına kurulmuştur. Yöre halkı yaylaya yaptırdığı ahşaptan ve taştan evlerde sıcak yaz günlerini geçirmektedir. Yaylada yaban keçisi, yırtıcı kuşlar ve yaban domuzu görmeniz olasıdır. Kızılçam, karaçam, meşe Kızılağaç gibi cins ağaçlarıyla bitki varlığı yönünden oldukça zengindir. Hayvan varlığı olarak yaban keçisi ve yaban domuzunun yanında kurt, çakal, tilki, vaşak, kuyruksüren, porsuk, oklu kirpi, kokarca ve en az yirmi çeşit kuş türü bulunmaktadır.

Buz gibi akarsuyuyla Belemedik yaylası
Buz gibi akarsuyuyla Belemedik yaylası

Belemedik Yaylasında Alman İzleri

Bu yaylada 1. Dünya Savaşı’nda Alman askerler konaklamış ve bu sebeple onlara ait bazı yapılar ve mezarlar bulunmaktadır.

Belemedik Yaylasında Alman askerlerin kalıntıları
Belemedik Yaylasında Alman askerlerin kalıntıları

Belemedik Yaylası içerisinde hem dağ hem orman hem de akarsuyu barındırmaktadır. Yayla bu özellikleri ile dağcılar, geziciler, fotoğrafçılar için bir peyzaj özelliği taşımaktadır. rekreasyonel potansiyeli ve iklimi nedeniyle de seyir maksatlı yaylaya çıkılabilir.

Bir cevap yazın