Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

cahit sıtkı tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı (1910- 1956) Şair, yazar

Cumhuriyet dönemi şairlerinden olan Cahit Sıtkı Tarancı Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Saint Joseph ve Galatasaray Lisesi’nde bitirmiştir.

Anadolu Ajansında, Toprak Mahsulleri Ofisinde ve Çalışma Bakanlığı’nda görev yapmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği

İlk şiirlerini Muhit ve Servet-i Fünun dergilerinde yayınlamıştır. Bu şiirlerindeki temiz ve sade dili, özgün buluşlarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar ve Necip Fazıl Kısakürek şiir anlayışından ve çizgisinden etkilenmiştir. Lakin getirdiği yeni duyarlılıkla ilk dönem şiirlerini kısa sürede ilerletmiş, modern Fransız şiirinden de etkilenmiştir.

Herkesçe bilinen 35 Yaş adlı şiiri ile bir yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır.

Sanat, sanat içindir” ilkesine bağlı kalan Cahit Sıtkı Tarancı ahenkli bir dil ve üsluba sahiptir. Eserlerini konuşma dili ile yazmıştır.

Cahit Sıtkı’ya göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Ölçü ve kafiyeden kopmamış, lakin ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği iddiasını taşımıştır.

Açık, sade ve yalın bir üsluba sahip olan Cahit Sıtkı Tarancı çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek fazla başvurmaz. Zaman zaman bazı imaj ve semboller oluşturmuştur.

Cahit Sıtkı Baudelaire’den etkilenen şairler arasında ölüm ve yalnızlık temasını en fazla işleyen sanatçıdır. O, ölümü unutabildiği şiirleri ile mutlu olmaktadır. Onun şiirlerinde ölüm korkusu ile yaşama sevinci bir arada yer alır. Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarını işleyen Cahit Sıtkı; ayrıca yitik aşkları, mutlu sevdaları, yalnızlığı, yaşadığı bunalımları, buyruklarını, çocukluk özlemlerini de şiirlerine konu olarak serpiştirmiştir.

Çeşitli gazetelerde tefrika edilmiş hikayeleri 1976 yılında toplanarak basılmıştır. Yazmış olduğu mektuplar da Ziya’ya Mektuplar adıyla kitap haline getirilmiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı Eserleri

Şiir

Ömrümde Sükût

35 Yaş

Düşten Güzel

Sonrası

“Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri” üzerine 2 yorum.

  1. Geri bildirim: Öz (Saf) Şiir Anlayışı |Cumhuriyet Dönemi| Bilgi Gündem

  2. Geri bildirim: En İyi Yazarlar-Türk Şairler | Bilgi Gündem

Bir cevap yazın