Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları |KPSS Güncel|

cumhurbaşkanları

KPSS Güncel Bilgiler

1.Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk

29 Ekim 1923 – 10 Kasım 1938 yılları arasında 15 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, ölüm yılı olan 1938’e kadar 4 kez Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinde en uzun süre cumhurbaşkanlığı yapmış olan devlet adamıdır.

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü

11 Kasım 1938 – 22 Kasım 1950 tarihleri arasında 12 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1938 yılında Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar

22 Kasım 1950 – 27 Mayıs 1960 yılları arasında 10 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur. 1946 yılında Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Kocaltan’la birlikte Demokrat Parti’yi kurmuştur.

Celal Bayar 1950 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmiştir.

4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel

27 Mayıs 1960 28 Mart 1966 yılları arasında 6 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

Başbakan Adnan Menderes ve beraberinde iki bakanın idam edilmesinden sonra 1961 Anayasası’nın hazırlanmasında görev almıştır.

10 Ekim 1961’de yapılan seçimlerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 4. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

1966 yılında karşılaştığı rahatsızlığı sebebiyle Cumhurbaşkanlığı görevine son verilmiştir.

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay

28 Mart 1966 – 28 Mart 1973 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

1960 yılında Genelkurmay başkanlığına atanmıştır.

Cevdet Sunay 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in rahatsızlanmasıyla 28 Mart 1966 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk

6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Moskova Büyükelçiliği, Madrid Büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştur.

Fahri Korutürk, 1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 6. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmiştir.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren

9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

7 Mart 1978 yılında genelkurmay başkanlığına atanmıştır.

Kenan Evren, görevi esnasında 12 Eylül 1980 tarihinde kuvvet komutanlarıyla beraber askeri darbe gerçekleştirmiştir.

7 Kasım 1982 yılında yapılan referandum sonucunda kabul edilen anayasa ile 7. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal

9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993 yılları arasında 4 yıl süreyle Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

1980 askeri darbesinden sonra kurulan hükümette ekonomik ve mali işlerden sorumlu başbakan yardımcısı olarak görev almıştır.

1982 yılında görevinden istifa etmiştir.

1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurmuştur.

Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. başbakanı olan Turgut Özal 31 Ekim 1989 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmiştir.

17 Nisan 1993 tarihinde kalp hastalığı sebebiyle vefat etmiş ve görev süresi bitmiştir.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel

16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

1991 yılında Doğru Yol Partisi ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin kurduğu 49. hükümetin başbakanı olarak görev yapmıştır.

Süleyman Demirel, 16 Mayıs 1993 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 9. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmiştir.

16 Mayıs 2000 tarihinde görev süresi tamamlanmıştır.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer

16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

1988’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanmıştır.

Ahmet Necdet Sezer, 1998’de Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 5 Mayıs 2000 tarihinde Cumhurbaşkanı görevine seçilen Sezer, görevini uzatmalı olarak 28 Ağustos 2007 tarihine kadar devam ettirmiştir.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

1991 – 2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 dönem boyunca Kayseri milletvekili olarak görev yapmıştır.

Abdullah Gül, 1996 – 2007 yılları arasında kurulan hükümetlerde Dışişleri Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakanlık yapmıştır.

28 Ağustos 2014 yılında yerine Recep Tayyip Erdoğan’ın halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte görevi sona ermiştir.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

29 Ağustos 2014 – 25 Haziran 2018 yılları arasında 4 yıl Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur.

24 Ağustos 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar yüzde 52,5 oyla halk tarafından Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, bu görevini 1998 yılında sürdürmüştür.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevine seçilen Recep Tayyip Erdoğan, bu görevini Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılına kadar katıldığı bütün seçimleri kazanarak devam ettirmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görev süresi 25 Haziran 2023 tarihinde dolacaktır.

Bir cevap yazın